Pieskowa Skala – Look Around

At Pieskowa Skala there is a couple of details that were of interest to me. An old and well preserved well (? perhaps my sister will know what this was :)) and the beatiful clock.

There is one other part of the castle that right now is a coffee place. We did go there and had a cup. The view from the balcony there is splendid – onto the walled garden below and further into the countryside.


10 thoughts on “Pieskowa Skala – Look Around

 1. No, najpierw to gratulacje: piękna odmiana twojego bloga. Gdzie znalazłaś taki szablonik 😉 Tylko w górnym manu te kategorie są słabo widoczne, ale wiem, że nie masz na to wpływu.
  Co do studni, to nie wiem niestety, co za jedna. Po prostu tam była 😀

  Liked by 1 person

    1. Wiesz, prawda jest taka, że najważniejszy i tak jest “content”: przykuwające uwagę zdjęcia i tekst, który chce się czytać. Ja zawsze staram się stawiać na prostotę i zwięzłość wypowiedzi , bo takie blogi sama lubię czytać.

     Liked by 1 person

    2. Zgadzam sie z toba. Tez do tego daze. 1-3 wybrane zdjecia jesli sa z opisem albo tak do 6 jesli wkladam je do galerii, bo wtedy szybciej sie je oglada. Tekst krotki i do rzeczy. Tak jak ty, wlasnie takie blogi najbardziej lubie 🙂

     Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s